KDO JE DENTÁLNÍ HYGIENISTKA?

Jedná se o zdravotnického pracovníka, který absolvoval vyšší odbornou školu nebo bakalářské studium v oboru dentální hygiena. Zabývá se činností preventivní, léčebnou a vzdělávací.

CO TO JE DENTÁLNÍ HYGIENA?

Na povrchu zubů dochází k tvorbě a trvalému usazování různých druhů povlaků. Patří sem především zubní plak (měkký bělavý mikrobiální povlak) či jeho zmineralizovaná forma zubní kámen. Dále dochází k ukládání pigmentů z barevných nápojů, potravin nebo tabákového kouře.

Dentální hygiena neboli profesionální čištění zubů je soubor léčebně preventivních postupů a zákroků, při nichž se všechny tyto povlaky odstraňují, protože jejich dlouhodobá přítomnost se významně podílí na vzniku zubního kazu a onemocnění dásní. Proto je z hlediska zachování orálního zdraví žádoucí, aby zuby byly „čisté“.

Nejen zdravé zuby...

Je známo, že v lidském těle funguje vše ve vzájemných souvislostech. Vědecké studie prokázály, že škodlivé ústní bakterie mohou souviset se vznikem některých celkových onemocnění nebo stav těchto onemocnění zhoršovat. Z toho jednoznačně vyplývá, že pečujeme-li o ústní zdraví, působíme tím pozitivně i na své celkové zdraví.

JAK PROBÍHÁ DENTÁLNÍ HYGIENA?

Profesionální čištění probíhá cestou mechanicko-instrumentální. Základem ošetření je tzv. scaling, tedy odstraňování povlaků pomocí ručních nástrojů – scalerů a Gracyho kyret. Zásadně používáme nástroje nejvyšší kvality: americké značky Hu-Friedy (www.hu-friedy.com), American Eagle (www.am-eagle.com) a švýcarské Deppeler (www.deppeler.ch). K odstranění zubního kamene využíváme ultrazvukové přístroje. Tmavé pigmenty  se odstraňují pískovačem neboli Air flow, kdy se směs bikarbonátu sodného, různých solí a vodního spreje mísí ve vysokorychlostní trysce a ostřikuje povrch zubů.
Snažíme se, aby ošetření vždy probíhalo šetrně, bezbolestně a s ohledem na maximální komfort.  

Průběh ošetření

  1. Anamnéza, vyšetření, diagnostika.
  2. Základní ošetření /preventivní čištění / eliminace povlaků nejen z povrchu zubů, ale rovněž v povrchu kořenů zubů do 3 mm pod dásní, čištění a leštění pomocí rotačních kartáčků a kalíšků v kombinaci se speciálními pastami
  3. Čištění a leštění povrchu zubů pomocí rotačních kartáčků a kalíšků v kombinaci se speciálními pastami
  4. Motivace a  instruktáž ústní hygieny s výběrem pomůcek pro domácí péči.
  5. Recall - po ukončení iniciální hygienické fáze následuje fáze udržovací. Klient je zařazen do systému pravidelných návštěv (tzv. Recall). Na základě odborných a mezinárodních ustanovení  v pravidelných intervalech 1x za 6 měsíců nebo i častěji v závislosti na stavu.

PARODONTITIDA/PARODONTÓZA

Dlouhodobá přítomnost  škodlivých povlaků má za následek vznik zánětu dásní (gingivitis). Chronický zánět dásní postupně vede ke vzniku parodontitidy (více známá jako paradontóza), přičemž dochází ke ztrátě závěsného aparátu zubů a k úbytku kosti.  Tvoří se tzv. parodontální choboty (pockets-kapsy), v nichž se hromadí škodlivé povlaky. Zde základní ošetření nestačí a je třeba provést hloubkové čištění (tzv. hluboký scaling) a vyhlazení kořenů (root planing) v lokální anestezii, kterou aplikuje lékař. Více na Tep 24 - TV program - Česká televize:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10315080042-tep-24/212411058130002/  

Jak sami poznáme onemocnění dásní?

  • Dásně při čištění krvácí.
  • Dásně jsou na pohled zarudlé, oteklé a citlivé na dotek.
  • Dochází k ústupu dásní.
  • Znatelný zápach z úst.

KDY ZAČÍT S DENTÁLNÍ HYGIENOU?

Ideální je začít co nejdříve, tedy již v dětském věku, jakmile je dítě schopno alespoň 20 minut v klidu spolupracovat, většinou ve věku 3–4 let. Dětský chrup se odborně čistí, leští a fluoriduje. Děti učíme, jak o zoubky pečovat. Tímto vytváříme správné návyky na celý život.

 


 

 

SPRÁVNÉ ČIŠTĚNÍ ZUBŮ + video

Hlavním cílem správné ústní hygieny je dokonalé odstranění zubního plaku z povrchu zubů a z mezizubních prostorů.

 

 

Základní pomůckou je zubní kartáček, který by měl splňovat následující požadavky: malá hlava /pracovní část/, rovný zástřih a měkká vlákna.

Nejčastěji doporučovanou technikou čištění u dospělých je v současné době tzv. Bassova modifikovaná metoda: kartáček přiložíme k zubu tak, aby vlákna směřovala šikmo k dásním zhruba v úhlu 45°. Na místě provedeme několik jemných vibračních pohybů. Kartáček poté vedeme rotačním pohybem doplněným o drobné vibrace směrem ke kousací plošce zubu. Tímto způsobem čistíme 2-3 zuby najednou z vnějších i vnitřních stran. Na závěr vyčistíme kousací plošky zadních zubů drobnými kroužky. Na kartáček vyvíjíme pouze mírný tlak.

Mezizubní prostory čistíme pomocí zubní nitě /floss/ nebo mezizubních kartáčků. Výběr mezizubních pomůcek a nácvik použití probíhá individuálně při návštěvě dentální hygienistky.

 

Adresa ordinace
Dentální hygieny

Werichova 1145/23
152 00 Praha 5 - Hlubočepy

Ordinační hodiny

Pondělí - - - - - - - - 08:00 - 14:00
Úterý - - - - - - - - 08:00 - 19:30
Středa - - - - - - - - 08:00 - 19:30
Čtvrtek - - - - - - - - 10:00 - 16:00
Pátek - - - - - - - - Neordinujeme

Objednejte se

recepce: +420 724 336 138
                 +420 251 555 921
email: hygiene@barrandovsmile.cz

Recepční Alena Čiháková